Bez obzira na to koliko znam o gradu koji posjećujem, uvijek mi se ureže u pamćenje neka zgrada ili atrakcija. Budući da je povod mom putu u Valenciju bila nogometna utakmica (iznenađujuće), u početku nisam
planirala putovanje zbog većeg broja određenih znamenitosti. Ono jedno must see odredište koje sam napeto iščekivala bio je futuristički La Ciudad de las Artes y las Ciencias. Kako smo to mjesto, prema našem
planu razgledavanja, odlučili posjetiti nakon što unajmimo bicikle i kad malo bolje upoznamo ostatak grada, moje uzbuđenje i znatiželja stalno su rasli.
Zapravo, tako mi je bilo draže, jer sam u prvih nekoliko dana stigla upiti i ostale dojmove, obilazeći znamenitosti o kojima nisam previše znala, a kojima Valencia obiluje.
Valencia je idealna upravo za svako vrijeme – najpoznatije građevine i znamenitosti nisu mnogo udaljene, a brojne uličice s dojmljivom arhitekturom ispresijecane su parkovima, trgovima i mjestima za odmor. Nebrojeno puta zastali smo pored neke od raskošnih zgrada i promatrali lijepa pročelja, izrezbarena željezna vrata i zanimljive balkone.
Upravo raznolikost arhitekture je ono što oduševljava u Valenciji. Rezultat je to utjecaja različitih kultura koje su ostavile svoj trag u ovome gradu. Jedna od najpoznatijih građevina – Catedral de Santa Maria de Valencia – mješavina je baroknog, gotičkog i romaničkog stila, dok se Lonja de la Seda, koja je pod zaštitom UNESCO-a, smatra jednom od najvažnijih i rijetkih civilnih gotičkih građevina. Nalazi se na Plazi del Mercado, na kojoj je i crkva Iglesia de los Santos Juanes te Mercado Central, bogata i slikovita tržnica s hiljadu štandova, smještena u modernističkoj zgradi.
Od ostalih zanimljivosti valja istaknuti Torres de Serranos, ogromna gotička vrata, dio nekadašnjih srednjovjekovnih zidina, Museo de Bellas Artes San Pio V, s djelima španskih umjetnika,
te Bioparc – zoološki vrt 21. stoljeća u kojem životinje žive u okruženju koje nalikuje prirodnom.
Posjetu katedrali i Plazi de la Virgen iskoristili smo za odlazak na vidikovac, što mi je najdraži dio razgledavanja grada. Za posmatranje Valencije iz ptičje perspektive, odabrali smo neobičan oktagonalni zvonik katedrale El Miguelete, visok 50 metara, koji se uzdiže iznad starog grada, a čija je gradnja započela davne 1381. godine. Nagrada za uspon po 206 prilično strmih i uskih stepenica, bio je i impresivan pogled na grad u svim smjerovima.
Dio grada koji me posebno fascinirao i čija se priča lako ureže u pamćenje, je isušeno riječno korito, u kojem je nastao predivan park Jardín del Turia. Rijeka Turia preusmjerena je zbog razorne poplave 1957. godine koja je uzrokovala gradu ogromnu štetu. Devet kilometara dugi park dovršen je 1986., a krase ga šetnica i brojne zelene površine s borovima, palmama i stablima naranči. U njemu su igrališta i sportski tereni te lijepe fontane, zbog čega je idealno mjesto za rekreaciju, vožnju biciklom, piknik i šetnju tokom sunčanog vremena.
Ljepoti parka pridonosi i 18 mostova kojima se prolazi iznad njega, a najstariji je sagrađen još u srednjem vijeku.
Jardín del Turiu obišli smo biciklima na putu do već spomenutog kompleksa umjetnosti i nauke La Ciudad de las Artes y las Ciencias (The City of Arts and Sciences), čiji je većinski autor arhitekt Santiago Calatrava. To je mjesto koje se ne smije preskočiti, a sastoji se od nekoliko zgrada: Hemisfèric je IMAX kino, planetarij i laserij; El Museu de les iències Príncipe Felipe interaktivni je muzej nauke koji izgleda poput kostura kita; L'Oceanogràfic je ogroman oceanografski akvarij s preko 45 hiljada vrsta, najveći u Evropi (sagrađen je u obliku lopoča i djelo je
arhitekta Félixa Candela); El Palau de les Arts Reina Sofia je operna kuća, Agora je multifunkcionalni prostor, a L'Umbracle šetnica s autohtonim biljnim vrstama, s koje se mogu promatrati zgrade, jezera i ostatak kompleksa.
Na bazenima smještenim pored zgrada, mogu se unajmiti plastične hodajuće kugle i kanui. Nakon odmora uz futuristička zdanja smirujuće bijele boje, te plave nijanse bazena, nastavili smo biciklima do plaže koja je dosta udaljena od centra grada. Biciklističke staze su super uređene, široke i odvojene od ostalog saobraćaja, a protežu se po cijelom gradu, koji je relativno ravan pa vožnja biciklom ne zahtijeva posebnu formu. Bicikli za najam su u odličnom stanju i jako su udobni.
Valencia ima nekoliko gradskih plaža od kojih su najpoznatije Playa de Malvarrosa i El Cabanyal (Las Arenas). Uz dugačke i prostrane pješčane plaže proteže se promenada Paseo Marítimo, idealna za šetnju, rolanje, vožnju bicikla, trčanje, jogging i ostale aktivnosti. Na plaži su tereni za odbojku na pijesku, a u blizini je i velik broj barova i restorana. Treba imati na umu da su plaže dosta udaljene od grada, ako se odlučite potražiti smještaj na obali.
Osim dobre vibre, lijepog vremena i opuštene atmosfere koja se osjeća u gradu, Valencia je poznata i po gastronomskoj ponudi. Bilo je pravo olakšanje gostiti se u odličnim restoranima po prihvatljivim cijenama. Gladni od puta, prvi smo dan slučajno odabrali jedan od najstarijih i najboljih restorana u gradu, priželjkujući da ne bude predaleko od našeg Airbnb stana. Restoran Flor de Valencia poznat je po ukusnoj paelli, pa smo s guštom navalili na ogromnu zajedničku porciju, uz kratak dogovor da ćemo uzeti morsku. Možda niste znali da popularna paella izvorno potječe upravo iz Valencije i smatra se jednim od njenih aduta. Tri su vrste paelle, a svaka sadrži rižu i povrće: valencijska paella priprema se s piletinom, zečetinom i puževima, morska s plodovima mora, a miješana sadrži još i meso.
U gradu je i mnogo mjesta za doručak i brunch. Rezervirate li restoran unaprijed, dobro pazite na radno vrijeme jer zbog sieste, dvokratnog radnog vremena i kasnih termina za večere, može se desiti da je potrebno malo više strpljenja. Valencia je grad koji nudi odličan provod, dobru hranu, zanimljivu arhitekturu i uzbudljiv nogomet.
Tekst: PLACE2GO
Comments are closed.