Jedva čekamo proljeće, kada priroda pokazuje svoju moć buđenja života, stvarajući trenutke u kojima nas ostavlja bez daha. Cvijeće i drveće punom snagom otvaraju pupove tako da mladi listovi počinju upijati zrake sunca, a raznobojne latice privlače marljive kukce. 

Jedan od najčuvenijih i najljepših događaja vezanih uz proljeće i cvatnju drveća, odnosno voćki, događa se u Japanu, kada svoje cvjetove otvara japanska trešnja, ili kako ju oni zovu – sakura.

U trešnjinu cvatu Japanci uživaju stoljećima, tako da je zbog svoje ljepote trešnja postala objekt obožavanja i proučavanja pa je tako nastao hanami, odnosno pojam koji označava promatranje cvjetanja koji su Japanci pretvorili i u svojevrsnu filozofiju. O trešnji i njezinu cvatu pišu se stihovi, literarna djela, oslikavaju se platna, a gotovo svaki stanovnik Japana tih dana, kada cvate sakura, živi posebnim, romantičnim i razdraganim životom.

Cvatnja sakure postala je toliko bitna da u Japanu postoje predviđanja, odnosno svojevrsne „prognoze“ kojeg će datuma procvasti trešnja u pojedinom području (uostalom, prognozu i objavljuje japanska meteorološka agencija). U prosjeku, iako je priroda hirovita pa su neke stvari nepredvidive, sakura cvate dvije sedmice, odnosno od pupanja (kaika) do punog cvata (mankai) proći će dva tjedna koja treba iskoristiti za hanami . Kratkotrajna ljepota trešnjina cvijeta savršeno ilustrira prolaznost života, a ta pretpostavka je od davnih vremena važan dio japanskog načina razmišljanja.

Prema meteorološkim promatranjima i predviđanjima stručnjaka, najbolji termin za posjet Japanu i doživljaj ovogodišnje sezone cvjetanja trešnje na najpopularnijim mjestima kao što su TokioKyoto i Osaka je od druge polovine marta do početka aprila.

Comments are closed.